Instalacja fotowoltaiczna cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Użytkownicy doceniają ją jako ekonomiczne i oszczędne rozwiązanie produkujące energię. Jeśli zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Koszt instalacji fotowoltaicznej w skali rocznej

Warto wiedzieć już na początku czytania tekstu, że ceny mieszczą się w przedziale od 15 000 zł do 25 000 zł. Czynniki które wpływają na ostateczną cenę to powierzchnia domu,moc instalacji, potrzeby rodziny, oraz rodzaj paneli. Do każdej instalacji fotowoltaicznej na potrzeby gospodarstw domowych, uzyskać można dofinansowanie od Państwa. Jako potencjalny użytkownik fotowoltaiki, poproś o stworzenie kosztorysu biorąc pod uwagę różne komponenty, oraz parametry techniczne podzespołów.

Co wpływa na finalną cenę instalacji fotowoltaicznej?

Sam koszt montażu zestawu fotowoltaicznego zależy od:

  • potrzeb gospodarstwa domowego
  • miejsca montażu
  • doświadczenia firmy
  • rodzaju ogniw
  • instalatora
  • jakości podzespołów

Ogólnie rzecz biorąc, koszt jest określany na w miarę stałym poziomie tzn. 1 kWp mocy instalacji to mniej więcej 50 zł miesięcznie wydane na prąd. Jeśli zatem Twoje rachunki za prąd wynoszą 300 zł miesięcznie to potrzebujesz instalacji fotowoltaicznej o mocy 6 kW. Weź pod uwagę przy wyborze zestawu fotowoltaiki, kto zajmie się instalacją. Montaż instalacji fotowoltaicznej nie może odbywać się za pomocą osób niedoświadczonych. Pytaj o szczegóły, oraz zapoznawaj się z portfoliami konkretnych wykonawców. Jakość montażu podzespołów wpływać będzie na żywotność całej instalacji.

Fotowoltaika – średnie ceny

Na finalne koszty wpływa lokalizacja fotowoltaiki. Sam koszt montażu różni się między regionami. Zestaw fotowoltaiczny składa się z paneli PV, inwertera, oraz odpowiedniego okablowania. Ceny samym kompontentów są porównywalne, jednak jeśli chodzi o montaż- jest on mocno zróżnicowany. Wybierając firmę, postaw na jakość. W całej Polsce nie brakuje monterów instalacji fotowoltaicznej. Nie wybieraj osób do instalacji bez doświadczenia, ponieważ nie będziesz miał gwarancji prawidłowego montażu. Powinieneś również wiedzieć że moduł panelu fotowoltaicznej o mocy 360k około 750 zł. Jeśli chcesz cały zestaw o mocy 3,6 kWp, powinieneś policzyć 10 paneli. Jak już wiesz z tego artykułu potrzebujesz okablowanie, zabezpieczenie oraz przygotowanie dachu- tworząc całość zestawu. Wszystko to dla instalacji o powyższym parametrze będzie kosztować około 19 tysięcy złotych. Nie zapomnij doliczyć kosztów samego montażu.